…engang imellem
Rådet for den Europæiske Union består af ministre fra medlemslandenes regeringer, og det er blandt andet her, at EU’s love bliver vedtaget sammen med Europa-Parlamentet. Formandskabet for Rådet går på tur mellem EU’s medlemslande hver sjette måned. Dette system med roterende formandskaber går helt tilbage til unionens begyndelse. Hvert formandskabsland påtager sig ansvaret for at lede Rådets arbejde og sikre, at samarbejdet fungerer effektivt.
D. 1. juli 2025 blev det Danmarks tur, og det medførte en række forpligtelser, bl.a. at planlægge, afvikle og lede møder i Rådet, hvoraf mange foregik i Danmark. Det drejede sig bl.a. om EU’s ungdomskonference, Højniveaukonference om betalbare og bæredygtige boliger, Rådet for konkurrenceevne, Clinical Trials Coordination Group og mange mange flere.
I den forbindelse valgte det danske formandsskab at bruge danskproducerede plastkort. Og det blev til rigtig mange kort, fra ID-kort til ansatte og mødedeltagere til gæste- og pressekort.
Hos RD Data i Odense blev alle plastkort fremstillet fra bunden, og printet med motiv og logo alt efter anvendelse. Detaljer som navn, nummer, stilling, foto m.v. tilføjede EU-sekretariatet selv, v.hj.a. 12 Evolis Primacy printere, stillet til rådighed af RD Data.
Hos RD Data er vi glade for det gode samarbejde, og stolte over at levere dansk producerede plastkort til EU formandskabet dea d. 1. juli til d. 31. december 2025.
Læs mere om det danske EU-formandskab
